هر آنچه که راجع به مداد نوکی باید بدانیم

تارخچه مداد نوکی (مداد فشاری) یا اتود

مداد نوکی (اتود یا مداد فشاری)

مداد نوکی نوعی مداد است که شامل گرافیت جامد است که مانند هسته یا نوک مداد است که  پس از اتمام جایگزین می شود. به این نوع مدادها در ایالات متحده مداد مکانیکی ، در انگلستان مداد پیشران و در هند مداد قلم گفته می شود. این نوع مداد در بین دانشجویان و هنرمندان طراحی مورد توجه قرار گرفته است زیرا نیازی به تیز و برنده شدن ندارد.

منابع و مدارک نشان می دهد که مداد نوکی های اولیه که بیشتر شبیه مداد های درب دار بودند توسط یک محقق و نویسنده سوئیسی به نام کانراد گیسنر در سال ۱۵۶۵ اختراع شد. این مداد به گونه ای بود که باید بصورت دستی تنظیم می شد تا بتوان نوک آن را تیز کرد، در سال های بعد طراحی آن عوض شد و فردی به نام پاندورا، مداد نوکی های جدید را در سال ۱۷۹۱ ساخت.

اولین مدادهای مکانیکی

اولین مدادها به شکل کنونی در سال 1822 توسط سامپسون مردان و جان آیزاک هاوکینز از انگلستان ثبت شد. مردان در سال 1837 تصمیم گرفت تا معاملات و فروش مدادهای مکانیکی را انجام دهد ، زمانی که سرانجام کارخانه وی در جنگ جهانی دوم بمب گذاری و ویران شد.

مداد نوکی های اولیه

اولین مدادها به شکل کنونی توسط سامپسون مردان و جان آیزاک هاوکینز  در سال 1822 در انگلستان ثبت شد. مردان در سال 1837 تصمیم گرفت تا معاملات و فروش مدادهای مکانیکی را انجام دهد ، زمانی که سرانجام کارخانه وی در جنگ جهانی دوم بمب گذاری و ویران شد.

دیگران این راه را جهت بهبود مداد ها ادامه دادند و بین سال های ۱۸۲۲ تا ۱۸۷۴ حدود ۱۶۰ طرح ثبت شد. با وجود این که در سال ۱۸۷۷ اولین مداد های نوکی ساخته شد اما به صورت ساختار مکانیکی و با پیچ و… در سال ۱۸۹۵ ساخته شد، در سال ۱۹۱۵ فردی به نام توکوجی هایاکاوا مدادهای مکانیکی را از فلز ساخت که این مداد ها در توکیو و اوزاکا بسیار توسعه یافت و مورد توجه قرار گرفت در حالیکه در این زمان در آمریکا فردی به نام کارلس کیران نیز مدادی شبیه مداد های هایاکاوا را توسعه می داد. در سال های بعد حدود سال ۱۹۳۹ مغز مدادهای سایز ۰.۹ میلی متر ساخته شدند بعدها انواع ۰.۳، ۰.۵، ۰.۷، ۱.۳ و۱.۴ نیز ساخته شدند امروزه ما حتی مغزهای ۰.۲ و ۰.۴ را نیز مشاهده می کنیم. مدادهای مکانیکی، امروزه از چند بخش عمده ساخته شده اند: یک محفظه نگهدارنده و دو یا سه فک که در آن قرار دارند، وقتی قسمت انتهایی فشار داده می شود فک ها حرکت می کنند ومقداری از مغز مداد را به سمت نوک مداد هدایت می کند، سپس فک ها توسط فنری که فشرده شده به جایگاه اولیه خود برمیگردند. امروزه نوعی از مداد فشاری ها برای جلوگیری از شکستن نوک تولید شده اند. مداد نوکی هایی که مغز ضخیم تری دارند (۲تا ۵.۶ میلی متر) معمولا فقط یک نوک را میتوان در آن قرار داد ولی برای آن هایی که نوک نازک تری دارند میتوان چندین نوک را در آن قرار داد که بعد از اتمام هر کدام مورد استفاده قرار گیرد. در کل نوک مدادها در سایز ها و رنگ های مختلف ساخته می شوند و این مداد نوکی ها به منظور طراحی و نوشتن استفاده می شوند و مانند مدادهای معمولی میتوان آثار آن را با پاکن، پاک کرد و جزو اقلام پرفروش در یک فروشگاه نوشت افزار محسوب میشوند.

سبد خرید خروج